close
close

CIF-SS boys volleyball playoff combines for all divisions – Press Telegram

CIF-SS BOYS VOLLEYBALL PLAYOFFS

Division 1 is a pool play format; other divisions are single elimination.

DIVISION 1

Winner of Pool A versus winner of Pool B in the championship match.

SWIMMING POOL A

1. Loyola

4. Port of Nieuwpoort

5. Huntington Beach

8. Mater Dei

SWIMMING POOL B

2. Mira Costa

3. Corona del Mar

6. Tesoro

7.Edison

ROUND 1

Wednesday April 24, 6:00 PM

SWIMMING POOL A

Huntington Beach near Loyola

Mater Dei in Newport Harbour

SWIMMING POOL B

Tesoro at Mira Costa

Edison at Corona del Mar

DIVISION 2

FIRST ROUND

Thursday April 25, 6:00 PM

Pacifica Christian/Newport Beach in Redondo

Dos Pueblos in Upland

Orange Lutheran at Beckman

Santa Barbara at Canyon/A

Royal in Santa Margarita

St. Francis in Long Beach Wilson

Waitress at Los Alamitos

El Segundo in San Marcos

DIVISION 3

WILD CARD ROUND

Tuesday April 23, 6:00 PM

A: Notre Dame/SO in Thousand Oaks

FIRST ROUND

Thursday April 25, 6:00 PM

Winner A in San Clemente

Oak Park in Windward

Calvary Chapel/SA at the University

Downey at Cypress

Roosevelt in El Dorado

View Murrieta at Sunny Hills

Hillcrest at Arcadia

Peninsula in South Torrance

Millikan at St. Margaret’s

Burroughs/B in South Pasadena

Elsinore near Mission Viejo

Wiseburn Da Vinci at Cerritos

Long Beach Poly in Warren

Trabuco Hills in Santiago/Corona

Northwood at Capistrano Valley Christian

Crescenta Valley at Fountain Valley

DIVISION 4

WILD CARD ROUND

Tuesday April 23, 6:00 PM

A: Cathedral in Garden Grove

B: North Torrance in Maranatha

C: Tustin at West Ranch

D: ML King at Chino Hills

FIRST ROUND

Thursday April 25, 6:00 PM

Valley Christian/Cerritos in Claremont

Westlake near Gahr

Yorba Linda at Temescal Canyon

Bishop Montgomery at Pasadena Poly

Villa park in Valencia/V

Bolsa Grande in Laguna Blanca

San Gabriel in the Capistrano Valley

Winner A on Quartz Hill

Winner B at Pacifica Christian/Santa Monica

Winner C at Diamond Ranch

Winner D by Mark Keppel

San Gabriel Academy in Paraclete

La Serna in Newbury Park

Vista del Lago at Murrieta Mesa

Crean Lutheran in Yucaipa

Brentwood at Harvard-Westlake

DIVISION 5

WILD CARD ROUND

Tuesday April 23, 6:00 PM

A: Jordan in Hawthorne

B: Canyon/CC in Temple City

C: Rio Mesa at Paramount

D: Sonora at Great Oak

E: Etiwanda in Anaheim

F: Cajon near Camarillo

G: JW North at Rancho Alamitos

H: Glendale at Campbell Hall

FIRST ROUND

Thursday April 25, 6:00 PM

Winner A at Godinez

Hawthorne MSA in San Dimas

Winner B at Village Christian

Winner C at Desert Christian/L

Winner D at Fontana

Leuzinger at El Rancho

Winner E at Glendale Adventist

Oak wood in San Marino

Nordhoff at Saugus

Bishop Diego at Flintridge Prep

Oxford Academy in La Quinta/Westminster

Arrowhead Christian at Ramona

Winner F in Beverly Hills

Sage Hill in Fullerton

Winner G in Santa Ana Valley

Winner H at Rancho Verde

DIVISION 6

WILD CARD ROUND

Tuesday April 23, 6:00 PM

B: East side at St. Genevieve

E: Bloomington at Orange Vista

K: Ambassador Christian in Santa Fe

Question: Ontario in Montebello

T: Santa Ana at Pacific Lutheran

Thursday April 25, 6:00 PM

A: Beacon Hills near Cate

C: Winner B in San Jacinto Valley

D: Garey in Norwalk

F: Winner E in Jurupa Valley

G: Milken Community in Bassett

H: Rio Hondo Preparation for the Environmental Charter

I: Whitney at Valley View

J: Redlands East Valley Colony

L: Winner K at Ridder

M: Costa Mesa in Montclair

N: Arlington near Katella

O: Le Lycee in the Channel Islands

P: Desert Mirage at Freedom

R: Winner Q at Southlands Christian

S: Rosemead near Pilgrim

U: Winner T at Trinity Classic Academy

FIRST ROUND

Saturday April 27, 6:00 PM

Winner A in Malibu

Winner C in Cathedral City

Winner D at Gabrielino

Winner F at Don Lugo

Winner G at Samueli Academy

Winner H at Sierra Vista

Winner I at Tahquitz

Winner J at Summit

Winner L at Santa Rosa Academy

Winner M at Bishop Amat

Winner N at AB Miller

Winner O with Ganesha

Winner P at Riverside Poly

Winner R at Wildwood

Winner S at Woodcrest Christian

Winner U at Lancaster

DIVISION 7

FIRST ROUND

Saturday April 27, 6:00 PM

Ontario Christian at International School/LA

San Jacinto near Marshall

Tarbut V’Torah at Salesian

Western at Mary Star

Breaking new ground at Orangewood Academy

New Covenant at San Luis Obispo Classic

St. Lestonnac in Indio

Palmdale Aerospace Academy in Providence/SB

Indian Springs near Vasquez

Acaciawood Academy at Southwest Academy

Nuview Bridge near St. Paul

La Mirada in Avalon

Freedom Christian in Shalhevet

CAMS at Valley Christian/SM

Serra at Workman

Rialto at Calvary Chapel/Downey